Idea Bank Opinie - Forum kredytowe

Podatki i prawo => Podatki => Wątek zaczęty przez: piotrekm w 27 Listopad 2014, 02:09:13 pm

Tytuł: Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Wiadomość wysłana przez: piotrekm w 27 Listopad 2014, 02:09:13 pm
Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko 2015 - Zwrot z urzędu skarbowego za dziecko

W 2015 roku obliczając zeznanie podatkowe możemy ubiegać się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi za dziecko. Aby to zrobić należy wypełnić druk PIT/UZ -  (wzór.pdf) (http://legislacja.rcl.gov.pl/docs/502/252565/252572/252573/dokument133482.pdf).

Jeśli podatek podatek do zapłaty jest niższy niż kwota przysługującej ulgi na dziecko to Urząd Skarbowy ma na wniosek podatnika zwrócić tą różnice.

Zmiany w ulgach dotyczą okresu od 2014 r. Nie ma zatem możliwości składania wniosku wstecz czy korygowania zeznań podatkowych za lata wcześniejsze.

Wniosek o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko dotyczyć może wyłącznie kwoty, która nie przekracza sumy:
- składek ZUS (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym),
- składek zdrowotnych (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym).


Ulgę rozliczy podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych (PIT-37, PIT-36). Nie może jej odliczyć podatnik rozliczający się liniowo, składający zeznanie za podatek wykazany ze zbycia nieruchomości (PIT-39), ze zbycia akcji lub innych dochodów kapitałowych (PIT-38) czy opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28).

Z ulgi może korzystać podatnik, który w roku podatkowym:
- wykonywał władzę rodzicielską;
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.Zobacz także:

Kwota odliczenia na dziecko 2015 (https://www.ideabankforum.pl/podatki/kwota-odliczenia-na-dziecko-2012/)

Tytuł: Odp: Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Wiadomość wysłana przez: mczay w 09 Kwiecień 2019, 10:13:53 pm
Z uwagi na to, że zbliża się termin rozliczeń, postanowiłam odświeżyć temat. Czy rozliczacie się sami, czy zlecacie to zadanie księgowym? Natknąłem się ostatnio na ciekawy program https://www.pitax.pl/pit-37/ który jest w 100% darmowy i który umożliwia dokonania rozliczenia PIT-u za darmo (zawsze to kilkadziesiąt złotych do przodu).
Tytuł: Odp: Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Wiadomość wysłana przez: altoo w 30 Kwiecień 2019, 12:07:11 pm
Nie każdy potrafi sam się rozliczyć, są różne przypadki, często bardzo skomplikowane i bez pomocy specjalistów od spraw księgowości https://www.peter-green.com/ (https://www.peter-green.com/) się nie obejdzie. Najważniejsze by wszystko zostało dobrze obliczone, aby przypadkiem US nie wzywał do siebie na dywanik
Tytuł: Odp: Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Wiadomość wysłana przez: Hope w 14 Grudzień 2019, 01:19:17 pm
Jeszcze się z tak zagmatwaną sytuacją w życiu nie spotkałam, bym nie potrafiła sobie sama poradzić, a proszę mi wierzyć, że orłem podatkowym i księgowym nie jestem. Mam elementarną najwyżej wiedzę. Tyle co poczytam lub usłyszę. Korzystam z możliwości rozliczenia się online, pit online https://chidusz.com/pity/rozliczanie-pit-2019-online/ (https://chidusz.com/pity/rozliczanie-pit-2019-online/) To proste i nawet mi się podoba. Nie muszę nigdzie biegać, Urząd Skarbowy widzę co najwyżej na obrazku ;)
Tytuł: Odp: Zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Wiadomość wysłana przez: gram w 08 Marzec 2022, 09:13:52 pm
A co w sytuacji takiego odliczenia gdy rodzice są po rozwodzie, w separacji, są skłóceni? W tym roku dopiero pojawiło się uregulowanie takich kwestii, kto w takiej sytuacji może odliczyć ulgę prorodzinną. Na https://e-biznes.pl/rozliczenie-pit-2022-a-ulga-prorodzinna-formalnosci-zasady-kwoty?k=wp&r=2022 możecie sprawdzić szczegóły. Bo ogólnie prawo do ulgi mają obydwoje rodzice, mogą się między sobą podzielić kwotą do wysokości przyznanej ulgi.