Idea Bank Opinie - Forum kredytowePełna księgowość limit 2015

piotrekm

 • Weteran
 • *****
  • Wiadomości: 648
  • Zobacz profil
dnia: 30 Październik 2014, 02:59:07 pm
Pełna księgowość limit 2015

Kiedy jesteśmy zobowiązani do przejścia na pełną rachunkowość?

W 2015 roku obniżeniu ulegnie limit przejścia na pełną księgowość. Spowodowane jest to kursem euro z końca września 2014 roku - jest on niższy niż w roku ubiegłym.

  
Limit obowiązujący w 2015 r. :  5 010 600 zł

Po przekroczeniu tej kwoty firma jest zobowiązana do założenia książek rachunkowych. Limit w 2014 roku wynosił 5 059 560 zł.

Obrót liczony od początku roku nie może zostać przekroczony o kwotę limitu bowiem firma nie będzie mogła zostać na uproszczonej księgowości. Zbliżając się do limitu warto rozważyć wstrzymanie niektórych transakcji i przełożyć je na następny rok.

Jakie są różnice pomiędzy pełną a uproszczoną księgowością ?

W uproszczonej księgowości są 3 rodzaje rozliczeń:

- karta podatkowa ? zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców, polegająca na płaceniu stałej określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty zależy od ilości mieszkańców w miejscu wykonywania działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności. Stawkę podatku wyczytujemy z tabeli  i np. rzemieślnik z miasta do 100 tys. mieszkańców powinien płacić 300 PLN/miesięczne, niezależnie od obrotów.

- ryczałt ewidencjonowany ? również obwarowana limitami uproszczona forma płacenia podatku, polegająca na tym, iż płacimy określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu (z pominięciem kosztów). Plusem jest to, ze stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku, jednak płacimy od tego co, sprzedamy ? niezależnie, czy zarobiliśmy, czy nie. Jeśli na sprzedamy za 1 000 zł  towaru i płacimy 5,5% ryczałtu to podatku mamy do zapłacenia 55 zł, niezależnie od kosztów.

- książka przychodów i rozchodów ? prosta i popularna metoda obliczania podatku polegająca na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy ? jeśli oczywiście jest na plus, bo przy stracie nic nie płacimy. Podatek jest wyższy niż w przypadku ryczałtu ? 18%, 19% lub 32%, w zależności od opcji i poziomu dochodu, jednak nie jest on płacony, jeśli działalność nie przynosi zysku.

Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest stosunkowo prosta i tania.


Pełna księgowość - pełna księgowość służy nie tylko do obliczenia podatku, przede wszystkim, do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Dlatego w pełnej księgowości wszystkie zdarzenia mają odzwierciedlenie w postaci zapisów n tzw. kontach. Ewidencjonuje się każde nawet najmniejsze pieniądze. Z uwagi na stopień skomplikowania, sformalizowania i koszty prowadzenia księgowości jest ona dość dużym obciążeniem dla małych i średnich firm. Przy prowadzeniu pełnej księgowości w firmie potrzebny jest księgowy, który będzie panował nad wszystkimi zdarzeniami (ewidencjonuje się wypłaty, wpłaty, uszkodzenie towaru, majątku itd.).


magdalenka

 • Nowy użytkownik
 • *
  • Wiadomości: 33
  • Zobacz profil
Odpowiedź #1 dnia: 18 Październik 2019, 02:08:23 pm
Dobrze, że o tym piszecie, bo ja jednak jestem noga w tych wszystkich podatkach i na pewno nie będzie mi łatwo się ogarnąc. A chcę otworzyć biznes w Wielkiej Brytanii. Wydaje mi się, że  tam o wiele łatwiej o sukces, niż tutaj. Tylko pozostaje mi się wywiedzieć, czy firma Tax Angels Group http://www.taxangels.pl/ zajmie się moją księgowością. W końcu są w tym specjalistami.