Idea Bank Opinie - Forum kredytoweJak obejść podatek belki 2015 ?

piotrekm

 • Weteran
 • *****
  • Wiadomości: 648
  • Zobacz profil
dnia: 30 Listopad 2011, 10:15:31 pm
Jak obejść podatek belki 2015 ?

Jeszcze kilka lat temu było szereg sposobów na uniknięcie płacenia podatku od odsetek zarobionych na kontach lub lokatach. Obecnie pozostają tylko dla sposoby:

IKE

+ Zakładając konto IKE nie płacimy podatku Belki, czyli zostaje Ci w kieszeni prawie 20% wypracowanego zysku. Oszczędzamy na emeryturę.
- minusem tego rozwiązania przedrzymskim mniejszy dostęp do środków, bo wypłacić można pieniądze dopiero przed przejściem na emeryturę, wypłata wcześniej skutkuje koniecznością zapłaty podatku belki.
- limit, czyli maksymalna kwota jaką mozna zainwestować. NP. w  2014 roku limit wpłat na IKE wynosił 11 238 zł.


POLISOLOKATA

Banki znalazły lukę i można ominąć podatek Belki zakładając polisolokatę. Polisolokata jest pseudolokatą mająca formę prawną ubezpieczenia. Zamiast wpłacać pieniądze na lokatę, opłacana jest składkę ubezpieczeniową, a po zakończeniu ubezpieczenia otrzymuje się tę kwotę powiększoną o zysk (zwany często odszkodowaniem).

Wypłata tej kwoty jest świadczeniem ubezpieczeniowym. Świadczenia ubezpieczeniowe w myśl przepisów nie są opodatkowane podatkiem Belki.

Tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone przez banki w porozumieniu z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Tak naprawdę zawierasz umowę z ubezpieczycielem. To ważne, ponieważ pieniądze nie posiadają typowej Gwarancji bankowej. Podpisując umowę, należy przeczytać dobrze warunki, aby się nie okazało że zamiast zarobić dołożyliśmy do interesu, w zamian za ubezpieczenie z którego i tak nie skorzystaliśmy.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2014, 11:07:52 am wysłana przez piotrekm »


ewelka88

 • Redaktor
 • ****
  • Wiadomości: 284
  • Zobacz profil
Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2022, 11:21:24 pm
Jak wygląda teraz ulga dla klasy średniej Wiele osób zastanawia się nad tym, czy składać jakiś wniosek, jak to działa. Dlatego warto jest pomyśleć o takim profesjonalnym kursie który przeprowadzi Cię krok po kroku przez te wszystkie zmiany.