Idea Bank Opinie - Forum kredytoweDotacje dla przedszkoli 2013

piotrekm

  • Weteran
  • *****
    • Wiadomości: 648
    • Zobacz profil
dnia: 16 Grudzień 2012, 12:36:40 am
Dotacje dla przedszkoli 2013

Jeszcze w grudniu na posiedzeniu Rady Ministrów mają być omawiane założenia nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzającej dotacje dla przedszkoli. Mimo uwag resortu finansów projekt zaakceptował już Komitet Stały Rady Ministrów.

Jakie zmiany ? Od września 2013 r. zostaną wprowadzone dopłaty za szóstą i siódmą godzinę pobytu w przedszkolu. Rodzice dzięki temu zaoszczędzą w sumie ponad 108 mln zł.

Z kolei od 2015 r. wpływy gmin z tytułu opłat za przedszkole zmniejszą się nawet o 600 mln zł. Od tego roku każda godzina pobytu ponad pięciogodzinną, bezpłatną podstawę programową nie będzie mogła kosztować więcej niż 1 zł.


Zgodnie z założeniami gminy będą musiały nie tylko zmniejszyć opłaty, ale także od września 2016 r. zagwarantować miejsce w przedszkolach dla wszystkich dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. W zamian otrzymają dotację na każde dziecko w wieku od dwóch do pięciu lat korzystające z wychowania przedszkolnego zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

W przyszłym roku samorządy z tego tytułu mają otrzymać 320 mln zł. Z tego jedna trzecia pójdzie na pokrycie kosztów obniżenia opłat dla rodziców, a dwie trzecie na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach. W 2014 r. dotacja wyniesie już ponad 1 mld zł, ponieważ będzie obejmowała cały rok.

Resort edukacji wyliczył też, że dzięki zwiększeniu dostępności wychowania przedszkolnego pracę zyska 11 tys. nauczycieli.