Idea Bank Opinie - Forum kredytoweLikwidacja polisy w Amplico

piotrekm

 • Weteran
 • *****
  • Wiadomości: 648
  • Zobacz profil
dnia: 26 Luty 2013, 09:19:55 pm
Likwidacja polisy w Amplico

Zawierane dawno umowy w ramach III filaru mające charakter polis na życie są dość nieopłacalne z punktu widzenia klientów i obecnych warunków jakie te firmy dają. Umowy były tak sprytnie konstruowane, aby np. 10 - 30% stanowiła składka na emeryturę a ok. 70 % było przeznaczone na różnego rodzaju ubezpieczenia. Oczywiście, aby umowy nie były tak przejrzyste, firmy stosowały różne sztuczki. Na przykład pierwsza umowa była atrakcyjna, po czym firmy przysyłały co jakiś czas aneksy, że np podnosząc składkę jedynie o 200 zł suma ubezpieczenia zwiększała się z 100 tyś do 200 tyś. Kwota ta w 100 % szła na ubezpieczenie na życie (czyli tak naprawdę bieżące funkcjonowanie tych firm) zaś część, która miała być wypłacona po przekroczeniu wieku emerytalnego nigdy się nie zwiększała.

Likwidacja i wypłacenie pieniędzy

Firmy typu Amplico, które oferowały tego typu produkty, zabezpieczyły się na wypadek wypłat lub likwidacji polisy oraz zawierały je na bardzo długi okres czasu. W zależności od umowy likwidacja pociąga za sobą bardzo duże straty. Niekiedy np. otrzymamy tylko 30% kwoty uzbieranej i to ze składek na część emerytalną, czyli grosze a wiec jest to nieopłacalne.

Przeniesienie praw polisy na inny podmiot

Istnieje możliwość, aby uzbieraną kwotę z części emerytalnej przenieść do innej firmy np. zainwestować w fundusze inwestycyjne. Przenosiny takie nie skutkują utratą tej części pieniędzy natomiast polisa przestaje obowiązywać. Jest to dobre rozwiązanie tylko dla osób, które już inwestowały w fundusze inwestycyjne. Okazuje się bowiem, że po wpłaceniu pieniędzy na specjalne konto w Nordei lub Aegonie po jakimś czasie zamiast obiecanych 8 - 10% wzrostu jest spadek i to dość poważny. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze: comiesięczne opłaty z rachunków są rzędu 30 - 50 zł, po drugie suma pieniędzy uzależniona jest od wartości jednostek danego funduszu. Teoretyczne jeśli wiemy, że dany fundusz będzie miał spadek powinniśmy przerzucić pieniądze do innego. Jak się okazuje nie jest to jednak łatwe dla przeciętnego kowalskiego. Składając bowiem zlecenie na platformie, która do tego służy albo tyko cześć środków jest lokowana albo zadanie jest odrzucane. Należy wtedy pisemnie złożyć wniosek. Innymi słowy mówiąc funduszami porostu trzeba się zajmować. Obecnie doradcy finansowi zwietrzyli możliwość szybkiego zarodku i namawiają na właśnie ten wariant. Należy 3 razy zastanowić się przed takim rozwiązaniem.

Dalsze opłacanie polisy

Dalsze opłacanie polisy na opisanych powyżej warunkach nie ma sensu. W niektórych przypadkach wpłacając ok 50 tyś kwota która się uzbierała jest rzędu ok. 15 tyś. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana warunków polisy. Likwidacja lub zmniejszenie składek z części ubezpieczeniowej. Od chwili podpisania aneksu płacimy mniejsze składki lub identyczną składkę ale co ważne praktycznie cała wpłacona składka "pracuje" na naszą emeryturę. Oczywiście zmiana dotychczasowych korzystnych warunków dla firm ubezpieczeniowych nie jest na rękę i będą one robiły wszystko aby nie dopuścić do tego. Groźba przeniesieniem praw polisy jednak jest bardzo dobrym straszakiem.

 


Link

 • Użytkownicy
 • Aktywny użytkownik
 • *
  • Wiadomości: 230
  • Zobacz profil
Odpowiedź #1 dnia: 26 Luty 2013, 09:29:11 pm
Kredyt